Onur Eröz

Menü

Nasıl Yapılır

UTM Kodları Kullanılarak SMS Link Takibi Ve Analizi

Dijital pazarlama sektörünün en kilit noktalarından bir tanesi UTM (Urchin İzleme Modülü) genelde bir çok kişinin kaçtığı bir konu fakat bununla yapabileceklerinizi bir bilseniz 😀

SMS pazarlama kampanyaları , modern işletmeler için, hatta kesinlikle çevrimiçi olarak faaliyet gösterenler için bile çok etkili olabilir. Bunun nedeni, mobil pazarlamanın muazzam bir potansiyele sahip olması ve bu pazarlama kanalı aracılığıyla birçok müşteriyle etkileşime geçebilmenizdir. Yine de, bu dijital pazarlama kampanyaları, en iyi sonuçları elde etmek için uygun şekilde yapılandırılmalı ve izlenmelidir.

Neyse ki, Google Analytics (GA) gibi ücretsiz araçlar, SMS analizlerini izlemek için ihtiyacınız olan değerli verileri sağlayabilir. Öyleyse, SMS metriklerinize göz kulak olmak için GA’yı kullanmaya başlayalım.

Google Analytics’i kurma 

Yapmanız gereken ilk şey , siteniz için Google Analytics’i kurmaktır . Google, tüm web sitesi etkinliğini ve bu etkinliği yönlendiren kaynakları görüntüler. Dikkat etmek isteyeceğiniz metrik, trafiktir . 

GA, trafiği kaynağa ve türe göre iki kategoriye ayırır. Örneğin bir trafik kaynağı sosyal medya olabilirken, türü organik trafik olabilir.

Çoğu kategori varsayılan olarak mevcuttur. Ancak, yeni bir kaynaktan (SMS pazarlama gibi) özel analizler istiyorsanız, doğru kaynağı izlediğinizden emin olmak için başka bir kategori eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için UTM parametrelerini kullanmanız gerekecektir.

UTM
“Urchin izleme modülü” anlamına gelir. Google, yazılımı şimdiki Google Analytics’in temelini oluşturan Urchin Software Corporation’ı 2005 yılında satın aldı.

UTM Parametrelerinin Açıklaması

Belirli sayfalarda genişletilmiş URL adresleri gördüyseniz, bunların bir anormallik olduğunu varsaymayın. Bu URL adreslerinin UTM uzantı parametrelerine sahip olma olasılığı yüksektir. Google Analytics, trafiğin nereden geldiğini görebilmeniz için bunları kontrol panelinize ekler.

Google Analytics veri önizlemesi

Bir Facebook gönderisine eklenen UTM parametreleriyle, Facebook’tan gelen tüm trafiği görmek yerine doğrudan o gönderiden gelen trafiği görebilirsiniz. UTM parametrelerini metin bağlantılarında kullanarak, SMS kampanyanız hakkında aşağıdakiler gibi önemli şeyler öğrenebilirsiniz:

  • Sitenize en çok trafiği hangi metin getiriyor?
  • Hangi harekete geçirici mesaj en iyi sonucu verir?
  • En etkili SMS kampanyası hangisidir?

UTM Parametreleri Oluşturma 

UTM parametrelerini anladığınızda, karmaşık görünmeyi bırakırlar. Metin mesajlarınıza bağlantılar eklediğinizde, parametreleri bu URL’lerin sonuna eklemeniz yeterlidir. Kampanya URL Oluşturucu gibi ücretsiz araçlarla otomatik olarak oluşturulabilirler .

Ekleyebileceğiniz beş farklı UTM parametresi türü vardır:

  • İçerik
  • Terim
  • Kampanya
  • Orta
  • Kaynak

1. İçerik

utm_content kodu, aynı hedefe işaret eden tek tek metin mesajlarını izler. Bu, farklı metinleri A/B testi yapmanıza ve hangi mesajların sitenize ziyaretçi gönderme konusunda daha iyi bir iş çıkardığını değerlendirmenize olanak tanır.

2. Dönem

utm_term kodu, ücretli kampanyalarınızın bir parçası olarak seçtiğiniz anahtar kelimeleri tanımlar. Kampanyalarınız için hangi anahtar kelimelerin (veya terimlerin) en iyi sonucu verdiğini anlamak için harikadır.

3. Kampanya

Bir utm_campaign koduyla, farklı SMS kampanyalarını ayırabilir ve promosyon mesajları, hatırlatıcılar, güncellemeler ve daha fazlasını net bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Örneğin, site trafiğindeki bir artışın %20 indirim promosyonunuza mı yoksa yeni ürün güncellemenize mi bağlı olduğunu anlamanın temiz bir yoludur.

4. Orta

utm_medium parametresi, SMS kampanyanıza özel yeni bir kategori oluşturmanıza olanak tanır. Bu, SMS kampanya verilerini çekmeyi ve e-posta gibi diğer ortamlardan ayırmayı kolaylaştırır.

5. Kaynak

Utm_source, sitenize gelen trafiğin kaynağını tanımanıza olanak tanır. Bu kodu, metinlerinize eklediğiniz her bağlantıya eklemek, SMS’den gelen tüm trafiği bir bütün olarak izlemenize yardımcı olacaktır. 

Daha önce bahsettiğimiz Google Kampanyası URL Oluşturucu, bu parametreleri URL’lerinize eklemeyi kolaylaştırır.  Kampanya URL Oluşturucu, UTM kodu örneği

URL’leri kısaltma

UTM parametreleri eklenmiş URL’lerin oldukça uzun olabileceği göz önüne alındığında (daha önceki örnekte gördüğümüz gibi), karakter alanı sınırlı olduğundan, bunları metin mesajlarınıza dahil etmek zor olabilir. Ayrıca SMS metinlerinizi mümkün olduğunca kısa tutmanız, dönüşüm oranlarını artırmak için önemlidir .

Uzun bağlantılar tüketicilere kötü görünür. Ne yapabilirsin? Bağlantıları elbette kısaltmanız gerekecek. Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok farklı URL kısaltıcı vardır. 

URL’lerinizi UTM parametreleriyle kopyalayın ve daha kısa sürümlere dönüştürün. Hala çalışacaklar ve müşterileri gitmelerini istediğiniz sayfaya yönlendirecekler.

En iyi URL kısaltıcılardan bazıları şunlardır:

Daha uzun metinler göndermek ister misiniz? Metinli olarak 300’den fazla karakter içeren SMS mesajları göndermenizi sağlar !

Google Analytics’te Metriklerinizi Nasıl Bulunur? 

URL’lerinizi doğru UTM parametreleriyle ayarladıktan sonra, Google Analytics SMS izlemeye dalmadan önce kampanyanızın yayınlanması için biraz zaman tanıyın. Bu, kampanyanıza size daha fazla işlem yapılabilir bilgi sağlama şansı verecektir.

Google Analytics’e girdikten sonra Edinme > Kampanyalar > Tüm Kampanyalar’a gidin . Ardından, SMS kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için Kampanya, Kaynak, Aracı ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz.

SMS pazarlaması, dijital reklamcılığın geleceğidir. Nasıl çalıştığını anlamaya başladığınızda, diğer UTM parametreleriyle hızlıca oynamaya başlayabilirsiniz!


ℹ️ Bu konuda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız danışmanlık almak için hemen benim ile iletişime geçebilirsiniz. Sitenin en alt kısmında ihtiyacın olan tüm bilgiler mevcut ✅
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir