fbpx

Onur Eröz

Menü

Nasıl Yapılır

Apple iPhone NameDrop Nedir? Kişi Paylaşma Nasıl Yapılır?

ios 17 yenilikleri
ios 17 için gelen yeni özellikler

NameDrop ile numara değiş tokuşu yapın

NameDrop özelliğini kullanmak için iPhone’unuzu başka birinin iPhone’u veya Apple Watch’una yaklaştırın. Bu sayede paylaşmak istediğiniz belirli telefon numaralarını veya mail adreslerini aynı anda seçebiliyor, Kişi Posteri’nizle birlikte anında gönderebiliyorsunuz.

Tabii bu özelliği kullanabilmek için ekstra bir ayar gerekiyor mu sorusu da gündeme geliyor, cevap ise çok basit, hayır. Tek yapmanız gereken rehberden kişi kartınıza girerek güzel bir resim ayarlamak ve arkadaşlarımla paylaş seçeneğini aktif etmek olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey diğer bir iphone cihazına sadece yakınlaştırmak, ekranda neleri paylaştırmak istediğine dair bilgiler görüyor olacaksın.

Sadece kişi kartı numara paylaşımı değil yakın temas özelliği sayesinde artık AirDrop özelliğini de kullanabiliyoruz. Hatta artık AirDrop dosya aktarımınız tamamlanmadan yanından ayrılsanız dahi internet üzerinden dosya aktarımı devam ediyor!

Bir diğer özellik ise SharePlay, 2 cihazı yan yana getirdiğiniz anda müzik paylaşımına başlayabilirsiniz.

iOS 17 ile gelen bu muhteşem özelliklerin sadece yakın temas ile yapılabilecekleri sizlerle paylaştım. Çok daha fazlasına https://www.apple.com/tr/ios/ios-17/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Şimdi akıllarda o soru, dijital kartvizitler bu konudan nasıl etkilenir?

Aslında çok etkilenmez, evet bir nebzede olsa bu yeni özellik ile NFC teknolojisi kullanan dijital kartvizitlerin yaptığı görevi yerine getiriyor olabilir fakat dijital kartvizitlerin içerisinde çok daha detaylı bilgilerin yer aldığı özelleştirilebilir olması açısından henüz koltuğunun sallantıda olduğu söylenemez. Ayrıca bu işlemi sadece Apple cihazlar kendi arasında yapıyor, android kullanıcılarını hesaba katarsanız tek başına bir çözüm olmayacaktır.

 

Gelelim iPhone’larda Arama Yaptığınızda Kişi Paylaşma Kartı Nasıl Güncellenir Kısmına

1-) Öncelikle iPhone cihazınızdan Kişiler kısmına giriş yapın ve en üstteki Adınızın yazdığı ”Kartım” kısmına tıklayın.

2-) Gelen ekranda aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere ”Kişi Fotoğrafı ve Poster” kısmına geçiş yapın

 

3-) Gelen ekranda Ad ve Fotoğraf Paylaşma kısmının aktif olduğunu doğrulayın. Otomatik Olarak Paylaş kısmında Yalnızca Kişiler seçili olabilir bu sayede her arama yaptığınızda karşı tarafa posteriniz otomatik olarak paylaşılır. Üst kısımdaki ”Düzenle” kısmına basarak adınızı ve resminizin arka planını değiştirebilirsiniz.

 

Hepsi bu kadar, kişi kartınızı karşı taraf ile paylaştığınızda posteriniz fotoğrafınız karşı tarafın telefonunda siz onu aradığınızda ve görüşme sırasında otomatik olarak görünecektir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir